committees

Organizing Committee
Program Committee
Executive Committee
HONORARY CHAIRMAN OF THE ORGANIZING COMMITTEE

Evgeny VELIKHOV
Member of the Russian Academy of Sciences, Honorary President of Kurchatov Institute Russian Research Centre, Honorary co-chair of the Organising Committee

CO-CHAIRS OF THE ORGANIZING COMMITTEE

Alexander NOVAK
Minister of Energy of the Russian Federation

Alexey MILLER
Gazprom, Chairman of the Management Committee

CO-CHAIRS OF THE PROGRAM COMMITTEE

Alexey KONTOROVICH
Member of the Russian Academy of Sciences, Chairman of the Research Council of Russian Academy of Sciences for Geology, Oil & Gas and Coal Resources Development, Winner of the “Global Energy” Award

Pavel SOROKIN
Deputy Minister of Energy of the Russian Federation

DEPUTY CHAIR OF THE ORGANIZING COMMITTEE FOR EXHIBITION PROGRAM

Igor KIRSANOV

MEMBERS OF THE ORGANIZING COMMITTEE

Alexander AFANASENKOV
ROSGEO, First Deputy General Director - Head of Production Department

Mikhail BUDNICHENKO
Sevmash, Director General

Vsevolod CHEREPANOV
Gazprom Nedra LLC, General Director

Anatoly DMITRIEVSKY
Member of the Russian Academy of Sciences, Director of Oil and Gas Problems Institute

Georgy FOKIN
Gazprom Transgaz Saint-Petersburg, General Director

Mikhail GRIGORIEV
Director and a Co-Owner of Gecon Consulting Company, a Member of the Russian Academy of Natural Sciences

Sergey KALITYUK
Gazprom Expo LLC, Director General

Valery KAMINSKY
VNIIOkeangeologia named after I.S. Gramberg, General Director

Vladimir KATENEV,
Deputy of the State Duma Federal Assembly of the Russian Federation, Chairman of the Board of the St. Petersburg Chamber of Commerce and Industry

Denis KHRAMOV,
First Deputy Minister of Natural Resources and Environment of the Russian Federation

Evgeny KISELYOV
Deputy Minister for Natural Resources and Environment of the Russian Federation - Director of Federal Agency for Mineral Resources

Alexander KOROBKOV
Gazprom Neft Shelf LLC, Deputy General Director for Exploration and Development of the Resource Base

Alexey KULAPIN
Ministry of Energy of the Russian Federation, Director of State Energy Policy Department, Secretary of the Power Industry Development Working Group at State Committee for the Arctic Development

Maxim KULINKO
Rosatom State Corporation, Deputy Director of Division for the Northern Sea Route – Head of the Directorate for Development of the Northern Sea Route and the Coastal Territories

Vyatcheslav KUZNETSOV
Institute for Physics and Technology of Kurchatov Institute National Research Center, Deputy Director

Vladimir LITVINENKO
Rector of St. Petersburg Mining University

Ilya MANDRIK
LUKOIL, Vice President for Exploration

Vitaly MARKELOV
Gazprom, Deputy Chairman of the Management Committee

Sergey MATROSOV
Gazprom Neft Shelf LLC, Deputy General Director for Business Development and Public Relations

Sergey MENSHIKOV
Gazprom, Member of the Management Board, Head of Department

Dilizhan MIRZOEV
Gazprom VNIIGAZ, Director of the Center of Offshore Oil and Gas Fields Exploration, Chairman of Executive Committee

Maxim NEDZVETSKY
Gazprom VNIIGAZ, General Director

Victor ORLOV
Russian Geological Society, President

Alexey ORYSHENKO
Prometey Central Research Institute of Structural Materials, General Director

Oleg PETROV
A.P. Karpinsky Russian Geological Research Institute, Director General

Margarita POLYAKOVA
Executive Secretary of the Organizing Committee

Alexey RAKHMANOV
United Shipbuilding Corporation, General Director

Oleg SAVCHENKO
General Director, Krylov State Research Center

Yuri SHAMALOV
Gazprom Flot, General Director

Andrey SHISHKIN
Rosneft Oil Company, Vice-President for Energy, Localisation and Innovations

Alexander SOLOVYEV
Vyborg Shipyard JSC, General Director

Grigory STRATIY
Deputy Governor of Murmansk region

Vasiliy USTINOV
Director of Kurchatov Complex of Nuclear Transport Energy Technologies of Kurchatov Institute Russian Research Centre

Igor VILNIT
Rubin Central Design Bureau for Marine Engineering, General Director 

Vladimir VOLKOV
Monolit Design Bureau, General Director

Vladimir VOVK
Gazprom Neft Shelf, Adviser, Honorary Member of the Organizing Committee

CO-CHAIRS OF THE PROGRAM COMMITTEE

Alexey KONTOROVICH
Chairman of the Research Council of Russian Academy of Sciences for Geology, Oil & Gas and Coal Resources Development, Winner of the “Global Energy” Award, Member of the Russian Academy of Sciences

Pavel SOROKIN
Deputy Minister of Energy of the Russian Federation

DEPUTY CHAIR OF THE PROGRAM COMMITTEE

Dilizhan MIRZOEVGazprom VNIIGAZ,
Director of the Center of Offshore Oil and Gas Fields Exploration, Chairman of RAO/CIS Offshore Executive Committee

MEMBERS OF THE PROGRAM COMMITTEE

Evgeny APPOLONOV
Lazurit Central Design Bureau JSC, General Director

Georgy BEDRIK
Russian Maritime Register, Director for Planning and Marketing

Valery BORODIN
Sevmash, Director for Production of Marine Facilities for Oil and Gas Development and Civil Shipbuilding

Alexander CHUDNOV
Ministry of Energy of the Russian Federation, Referent of the Department of State Service and Preparedness Activity

Alexey FADEEV
Gazpromneft-Sakhalin, Head of Directorate for Production Support

Andrey GINTOVT
Rubin Central Design Bureau of Marine Engineering, Chief Designer

Alexander MAKAROV
Arctic and Antarctic Research Institute, Deputy Director

Vadim PETRENKO
Gazprom, Head of Directorate for Equipment and Technology for Development of Offshore Fields at the Department for Gas, Gas Condensate and Oil Production

Oleg SOCHNEV
Rosneft Oil Company, Deputy Director for R&D and Innovations 

Oleg TIMOFEEV
Professor, Doctor of Technical Sciences, St. Petersburg State Marine Technical University

Vladimir VOVK
Gazprom Neft Shelf, Adviser, Honorary Member of the Organizing Committee

CHAIR OF THE EXECUTIVE COMMITTEE

Dilizhan MIRZOEV
Gazprom VNIIGAZ, Director of the Center of Offshore Oil and Gas Fields Exploration

MEMBERS OF THE EXECUTIVE COMMITTEE

Alexander CHUDNOV
Ministry of Energy of the Russian Federation, Referent of the Department of State Service and Preparedness Activity

Alexey MARTYNOV
Gazprom, Deputy Head of Directorate, Head of International Forums Division of the International Business Department

Ekaterina MATYUNINA
RESTEC Exhibition Company, Deputy Oil and Gas Division Director

Dmitry NIKITIN
RESTEC Exhibition Company, General Director

Vladimir OSMANOV
Honorary Member of the RAO/CIS Offshore Executive Committee

Margarita POLYAKOVA
Executive Secretary of RAO/CIS Offshore Organizing Committee

Elena RYTOVA
RESTEC Exhibition Company, Oil and Gas Division Director

Irina SHCHERBAKOVA
Gazprom, Advisor to Valery Golubev, Deputy Chairman of the Management Committee

Alexander TIMOFEEV
Gazprom, Head of Division for Development of Offshore Fields at the Directorate for Equipment and Technology for Offshore Fields Development at the Department for Gas, Gas Condensate and Oil Production


CONTACTS
St. Petersburg, Russia
+7 (812) 320 6363, ext. 405
rao@rao-offshore.ru
Digital event agency provides support of Exhibitions, conferences, congresses, domestic and overseas trade missions.
We have assisted business to find global customers since 1990
FOLLOW US